Aktualności

Mikołajkowe szaleństwo

gru 9, 2022

6 grudnia, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 11 im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, zorganizował akcję mikołajkową pod hasłem „Mikołajki na czerwono”. Tego dnia w salach lekcyjnych oraz na korytarzach dominował kolor czerwony. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji. Wokół panowała miła atmosfera zabawy.
Zarówno młodsi jak i starsi, każdego roku z niecierpliwością czekają na ten dzień, dlatego warto przypomnieć skąd wzięła się mikołajkowa tradycja. Otóż, „Mikołajki” i zwyczaj dawania sobie prezentów związany jest oczywiście z postacią świętego Mikołaja i pewną legendą…
6 grudnia Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, w postaci słodyczy lub innych drobnych upominków. Praktyka ta ma swój początek
w średniowiecznej historii życia biskupa Mikołaja z Miry, który wręczał dzieciom prezenty, nie zapominając jednocześnie o innych potrzebujących, którym nie wiedzie się zbyt dobrze. Historia ta istnieje już od X wieku! Co więcej – biskup z Miry zmarł 6 grudnia na terenie dzisiejszej Turcji, dlatego właśnie tego dnia obchodzimy mikołajki.
Na temat Świętego Mikołaja powstało wiele legend, ale każda z nich podkreśla jego dobre serce i empatię. Czynił on dobro bez rozgłosu i nie potrzebował oklasków. Wniosek z tego taki, że każdy z nas może zostać Mikołajem – trzeba tylko być dobrym dla wszystkich wokół. To wystarczy, aby Święty Mikołaj odwiedził nas również w przyszłym roku.