Aktualności

Uczestniczyliśmy w próbie orkiestry symfonicznej

wrz 23, 2023

22 września, uczniowie klasy 6a, 7a, i 8a pod opieką p. Elżbiety Misterskiej, Klaudii Witczak oraz Marzeny Wojczak udali się do Filharmonii kaliskiej 🎶 . W tym dniu odbyła się otwarta próba generalna popołudniowego koncertu rozpoczynającego nowy sezon artystyczny, w której dzięki uprzejmości muzyków oraz dyrygenta
p. Rubena Silvy, mogli uczestniczyć uczniowie naszej szkoły. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie. 

Muzycy zaprezentowali utwory z okresu romantyzmu niemieckiego: Libestod – Miłosna śmierć Izoldy z opery Tristan i Izolda Ryszarda Wagnera. Wielką niespodzianką dla społeczności Ukraińskiej było orkiestrowe wykonanie „Modlitwy za Ukrainę” ukraińskiego kompozytora W. Silvestrova. Kolejny utwór  skomponowany przez wielkiego, niemieckiego kompozytora Ludwika van Beethovena został przez uczniów od razu rozpoznany, dzięki charakterystycznemu motywowi. Po raz pierwszy mieli okazję na żywo usłyszeć wykonanie wielkiego działa mistrza- V Symfonię c-moll op. 67. Wisienką na torcie okazał się Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę
a-moll
, op. 102 Johanna Brahmsa, zagrany po mistrzowsku przez wybitnych solistów: skrzypka- Jakuba Jakowicza i wiolonczelistę- Marcina Zdunika. 

Dzięki udziałowi w próbie, uczniowie poznali kulisy pracy orkiestry oraz dyrygenta. Mieli też okazję porozmawiać z solistami na temat budowy instrumentów strunowych,  a niektórzy uczniowie dostąpili zaszczytu by spróbować wydobyć dźwięki na skrzypcach słynnego solisty Jakuba Jakowicza 🎻🎵🙂