Aktualności

WYCIECZKA DO MUZEUM

wrz 29, 2023

We wtorek 26 września, uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni Beaty Boncler, wzięli udział w wycieczce do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i uczestniczyli w lekcji muzealnej: Od glinianej tabliczki do smartfona. Historia pisma w pigułce”.

Drugoklasiści z niecierpliwością oczekiwali na lekcję w muzeum. Zostali przyjęci bardzo ciepło i serdecznie przez  dwie panie przewodniczki: panią Kalinę Grabińską i panią Ilonę Wieczorek. Zajęcia  edukacyjne odbyły się w specjalnie przygotowanej sali. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak rozwijało się pismo od malarstwa jaskiniowego, poprzez tabliczki woskowe i gliniane, pierwsze księgi pisane na pergaminie, aż po dzisiejsze wiadomości tekstowe wyrażane za pomocą emotikonów. Uczniowie mogli spróbować swoich sił i zapisać własne imiona na glinianej tabliczce. Sami też stworzyli wiadomość przy pomocy pisma obrazkowego. Panie prowadzące zajęcia używały zestawu rekwizytów, które dzieci mogły obejrzeć i dotknąć. Były to m.in. fotografie naskalnych malunków, papirus, gliniane i woskowe tabliczki, pergamin, gęsie pióro i atrament do kaligrafii.

Wizyta w muzeum zrobiła na drugoklasistach duże wrażenie. Z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Niektórych być może ta wizyta zachęci do odwiedzenia tego miejsca ponownie.
Serdecznie dziękujemy mamie Zosi, p. Agnieszce Bogaczyk, za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi podczas wycieczki.